ISRRA

Switch to desktop

Zelená Orava je už minulosťou

Po centrálnej časti Tatier prichádza o zelenú farbu už aj ich oravská časť. Kým ešte pred piatimi rokmi sa tatranským lesníkom darilo aktívne chrániť aspoň lesy v oblasti Roháčov, dnes je ich stav alarmujúci. Lykožrútom napadnuté stromy pribúdajú každým dňom. Len Štátne lesy TANAP-u na území vo svojej správe momentálne odhadujú rozsah podkôrnikovej kalamity v oravskej časti národného parku na približne 20 000 metrov kubických.

 

Viac informácií je dostupných na stránke:

http://bit.ly/2wDolSe

Ostatná aktualizácia: piatok, 29. september 2017, 15:43

Prečítané: 160x

Fotodokumentácia - Školenie k II. výzve pre PL-SK mikroprojekty

Dňa 20.7.2017 sa v Žiline (Úrad ŽSK - zasadačka SO/RO) uskutočnilo školenie k II. výzve pre PL-SK mikroprojekty, v rámci strešného projektu „Spája nás príroda a kultúra“, s vedúcim partnerom Zväzkom Euroregión „Tatry“.

 

Cieľovou skupinou školenia boli potenciálni žiadatelia z okresov: Dolný Kubín, Tvrdošín, Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

 

Fotodokumentácia ARR SEVER zo školenia je zverejnená na stránke:

http://bit.ly/2vPBozi

Ostatná aktualizácia: streda, 09. august 2017, 15:13

Prečítané: 303x

Podporené projekty z oblasti regionálneho rozvoja (ŽSK)

Na stránke Žilinského samosprávneho kraja boli podľa regiónov zverejnené podporené projekty z oblasti regionálneho rozvoja (výzva č. 3/2017 – regionálny rozvoj).

 

Podporené projekty - Výzva č. 3/2017 REGIONÁLNY ROZVOJ:

- Horné Považie (http://bit.ly/2sOH35V)

- Kysuce (http://bit.ly/2tTCNa7)

- Turiec (http://bit.ly/2trR9eT)

- Liptov (http://bit.ly/2uMB2rL)

- Orava (http://bit.ly/2tju6nX)

 

Informácia bola zverejnená na stránke:

http://bit.ly/2usnSRa

Ostatná aktualizácia: utorok, 25. júl 2017, 15:32

Prečítané: 369x

Verejná súťaž na úsek R3 Tvrdošín – Nižná je vyhlásená

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek vydal pokyn na vypísanie verejnej súťaže na zhotoviteľa úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná. Vyše 4-kilometrový úsek cesty výrazne odľahčí frekventovanú dopravnú tepnu v meste Tvrdošín, pričom sa napojí na existujúci obchvat Trstenej. S jeho realizáciou by sa malo začať v lete budúceho roka. Finančné zdroje poskytne Národná diaľničná spoločnosť.

 

Som veľmi rád, že sa posúvame o krok ďalej. Vydal som pokyn, aby sa spustilo verejné obstarávanie na zhotoviteľa na rýchlostnej ceste R3 Tvrdošín – Nižná. Chceme, aby aj ľudia na Orave mohli spokojne a kvalitnejšie žiť. Verím, že tento pripravovaný obchvat pre Tvrdošín bude pre nich pozitívnym signálom,” uviedol minister A. Érsek.

 

Verejné obstarávanie vyhlásila Národná diaľničná spoločnosť. Predpokladaná hodnota stavby je 74,97 miliónov eur. Ukončenie súťaže sa predpokladá v prvej polovici roka 2018.

 

Plánovaný úsek rýchlostnej cesty R3 z Tvrdošína do Nižnej má odľahčiť dopravu v meste Tvrdošín v dĺžke 4,4 km a vedie po ľavom brehu rieky Oravy. Úsek sa napája na existujúci obchvat Trstenej. Trasa končí pred obcou Nižná pripojením na súčasnú cestu I/59 prostredníctvom privádzača Nižná a okružnej križovatky Nižná – sever. Tu dôjde k napojeniu na pripravovanú stavbu rýchlostnej cesty R3 Nižná nad Oravou – Dlhá nad Oravou.

 

Informácia bola zverejnená na stránke:

http://bit.ly/2uXQaGd

Ostatná aktualizácia: pondelok, 07. august 2017, 15:19

Prečítané: 312x

Do regiónov pôjde o 11 miliónov eur viac (ŽSK)

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja schválili na 25. zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK už tretiu tohtoročnú úpravu rozpočtu. Ten župa navýši o 11.257.044 eur. „Investície opäť smerujeme predovšetkým do zdravotníctva, dopravy, sociálnych služieb, školstva či kultúry. Začíname nové projekty a som rád, že krajskí poslanci odsúhlasili ich financovanie, vďaka čomu zrealizujeme viaceré rekonštrukcie, nakúpime potrebné prístroje, pomôcky i vybavenie a prinesieme ďalší rozvoj na Oravu, Kysuce, Horné Považie, Turiec a Liptov,“ informoval žilinský župan Juraj Blanár.

 

Ako uviedol riaditeľ odboru financií ŽSK Stanislav Ulaher, kraj prerozdelil v rámci kapitálových výdavkov najväčší objem financií do školstva. „Ide o zvýšenie o 2,3 milióna eur. Keďže sú to kapitálové výdavky, peniaze školy využijú najmä na stavebné práce, no taktiež na nákupy strojov a potrebných zariadení. Zároveň zafinancujeme aj projektové dokumentácie na nové projekty, ktoré pripravujeme,“ doplnil S. Ulaher. Podľa predsedu ŽSK čaká zateplenie telocvičňu Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline za 125-tisíc eur. „Hlavnú budovu sa nám podarilo zrekonštruovať ešte v roku 2015 a 2016, chýbala však obnova fasády telocvične, aby mohla škola znížiť energetické náklady aj v tejto časti. Zrealizovať plánujeme tiež hydraulické vyregulovanie,“ vysvetlil J. Blanár. Telocvičňu zateplia a opravia i v Obchodnej akadémii v Ružomberku. Náklady sú v predpokladanej výške 225-tisíc eur. V Spojenej škole v Tvrdošíne zase zrekonštruujú školský internát v rámci investície 200-tisíc eur. Stavebné práce začnú aj v Strednej zdravotníckej škole v Žiline, počas prázdnin župa zateplí budovu a opraví strechu za 100-tisíc eur. Na Kysuciach poslanci ŽSK schválili dofinancovanie rekonštrukcie výstavby telocvične v Strednej odbornej škole v Čadci vo výške 50-tisíc, ktorá prebieha už od minulého roka. Výmenu okien plánuje ŽSK zrealizovať v priestoroch Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach. „Budova je národnou kultúrnou pamiatkou, preto budeme k obnove pristupovať veľmi citlivo podľa návrhov pamiatkarov. Ide o krásny historický areál, podčiarkneme jeho zaujímavé prvky aj pri výmene vstupných dverí a oprave poškodených častí fasády,“ priblížil žilinský župan.

 

Úprava rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja prinesie tiež investície do domovov sociálnych služieb či kultúrnych inštitúcií v pôsobnosti ŽSK. Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb na Karpatskej v Žiline i Centrum sociálnych služieb PARK v Čadci využijú po 150-tisíc eur na prístavbu lôžkových výťahov a na Oravskom hrade sa začne s reštaurovaním poľovníckeho, červeného a hudobného salónu za 107-tisíc eur, čím kraj uzavrie kompletnú rekonštrukciu Turzovho paláca. Pre župné nemocnice v Čadci, Trstenej, Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši a Oravskú poliklinika v Námestove znamená tretia úprava rozpočtu zvýšenie príjmov o 362-tisíc eur. Do oblasti dopravy vyčlenila župa viac ako 60-tisíc eur.

 

Informácia bola zverejnená na stránke:

http://bit.ly/2sOPfmo

Ostatná aktualizácia: pondelok, 24. júl 2017, 15:45

Prečítané: 360x